Připojilo se 599 měst a obcí

Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, v loňském roce kampaň v ČR vyvěšením tibetské vlajky na budově úřadu podpořilo 467 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Letos se přidalo dalších 132.

 

V Tibetu jsou desítky let porušována základní lidská práva, včetně systematického potlačování svobody slova, politického a náboženského vyznání, národní a kulturní identity. Tibeťané nemohou používat své státní symboly (například tibetskou vlajku, státní znak), dochází k diskriminaci tibetského jazyka (na úřadech, v nemocnicích a většině škol je úředním či vyučovacím jazykem čínština) a v důsledku cílené migrace čínských obyvatel na území Tibetu také k diskriminaci rasové. Tibeťané se stali menšinou ve své vlastní zemi. Tibeťanům jsou dále odpírána práva na vzdělání (podle oficiální statistiky čínské vlády je míra negramotnosti Tibeťanů starších 15 let více než 50%), právo na zdravotní péči atd. Dochází k cenzuře sdělovacích prostředků a internetu. Lidé jsou zatýkáni, zadržováni a souzeni bez práva na obhájce a řádný soudní proces. Dochází k mučení politických vězňů a k diskriminaci jejich rodinných příslušníků.

 

 

V říjnu roku 1949 vyhlásil předseda Ústředního výboru komunistické strany Mao Ce-tung vznik Čínské lidové republiky. O rok později vtrhla do Tibetu čínská vojska a nepočetná tibetská armáda byla zničena v bitvě v Čhamdu. V roce 1959 uprchl 14. dalajlama do Indie, kde později ustanovil tibetskou exilovou vládu. Po jeho odchodu ze země vypuklo v Tibetu povstání proti několik let trvajícím represím a čínské politice, znevýhodňující Tibeťany v jejich vlastní zemi. Dne 10. března 2014 si připomeneme 55. výročí tohoto povstání. Zemřelo při něm přibližně 80 000 Tibeťanů. Více než milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech, v důsledku hladomoru apod. Po sérii masových demonstrací v letech 1987-89 bylo v Tibetu na 13 měsíců vyhlášeno stanné právo. Dalajlama se stal ve stejné době laureátem Nobelovy ceny míru, v roce 1990 přijal pozvání prezidenta Václava Havla a poprvé navštívil Československo. V roce 2008 proběhly v Tibetu masivní protesty proti porušování lidských práv, při nichž zemřelo několik desítek Tibeťanů, více než tisíc lidí bylo zatčeno čínskou policií. Tibet je od té doby kvůli obavám z demonstrací spojených s výročím březnového povstání v období od února do května každoročně zcela uzavírán nejen pro turisty, ale i pro zahraniční pozorovatele a média. Za poslední čtyři roky si sebeupálení, jako nejkrajnější formu protestu proti politickému, kulturnímu a náboženskému útlaku ze strany Číny zvolilo 120 Tibeťanů.

Moci aktivně chránit lidská práva ve své i jiných zemích je jednou z výsad doby, ve které žijeme.

(www.tibinfo.cz)

 

 

vlajkaprotibet

Akci  vyvěšením vlajky podpořila města a obce:

Jihočeský kraj: 49

Město Bechyně, Město Blatná, Obec Čejkovice, Statutární město České Budějovice, Město Český Krumlov, Město Dačice, Obec Dražičky, Město Horní Planá, Obec Horní Poříčí, Obec Horní Vltavice, Obec Hořice na Šumavě, Obec Chrášťovice, Město Jindřichův Hradec, Městys Křemže, Obec Kvilda, Obec Lásenice, Obec Lčovice, Obec Lenora, Městys Lhenice, Obec Libín, Obec Malšín, Město Milevsko, Obec Mokrý Lom, Obec Nadějkov, Město Netolice, Obec Nišovice, Obec Nové Hutě, Město Písek, Město Planá nad Lužnicí, Město Prachatice, Město Protivín, Obec Rataje, Obec Římov, Město Slavonice, Město Strakonice, Městys Strunkovice nad Blanicí, Město Suchdol nad Lužnicí, Město Trhové Sviny, Město Třeboň, Město Týn nad Vltavou, Město Veselí nad Lužnicí, Obec Vidov, Město Vimperk, Obec Vlkov, Město Vodňany, Město Volary, Město Volyně, Obec Zlatá Koruna, Obec Zubčice

 

Plzeňský kraj: 36

Město Blovice, Obec Bohy, Město Domažlice, Obec Heřmanova Huť, Město Horažďovice, Město Horšovský Týn, Obec Hrádek, Městys Chudenice, Obec Kařez, Obec Konstantinovy Lázně, Město Klatovy, Obec Medový Újezd, Obec Mezihoří, Obec Mladý Smolivec, Obec Nekvasovy, Obec Němčovice, Město Nepomuk, Obec Nezdice, Město Planá, Městský obvod Plzeň 2-Slovany, Městský obvod Plzeň 9-Malesice, Statutární město Plzeň, Město Přeštice, Rabštejn nad Střelou, Město Radnice, Obec Smědčice, Město Spálené Poříčí, Město Staňkov, Město Starý Plzenec, Město Stod, Obec Strašice, Město Sušice, Město Třemošná, Obec Záchlumí, Obec Zdemyslice, Město Železná Ruda